Linia produktów Clinex W3 vs. kamień wodny w kabinie prysznicowej

Kabina prysznicowa to miejsce, w którym każdy z nas chce się odświeżyć lub wziąć gorący prysznic. Lubimy, kiedy jest czysta i możemy czuć się w niej komfortowo, a szklane ścianki lśnią czystością. Jednak nie zawsze mamy wystarczająco dużo cierpliwości, aby taki efekt osiągnąć. Kabina prysznicowa wymaga systematycznego i starannego mycia, w przeciwnym wypadku bardzo szybko jej ścianki pokryją się nieestetycznie wyglądającym i trudnym do usunięcia osadem kamienia wodnego.

Kamień wodny wrogiem ścian kabiny prysznicowej

Po każdej kąpieli na ściankach kabiny prysznicowej pozostają krople wody, które są szczególnie niebezpieczne, kiedy jest to twarda woda. Krople wysychają i tworzą kamień wodny, który szybko się nawarstwia i staje trudny do usunięcia. W efekcie kabina prysznicowa traci swoje walory wizualne, a to w negatywny sposób rzutuje na całą łazienkę. Za każdym razem, gdy ktoś w kabinie weźmie prysznic, na ściankach kabiny będzie tworzyła się coraz większa warstwa osadu. Jeśli będzie długo zalegać to jego usunięcie może okazać się niezwykle poważnym problemem. Niestety większość produktów przeznaczonych do czyszczenia ścianek kabiny prysznicowej nie jest w stanie usunąć nawarstwionego kamienia.

Czym jest kamień wodny?

Kamień wodny jest to osad węglanu wapnia i magnezu, powstający w efekcie termicznego rozkładu związków, znajdujących się w wodzie. Woda zawiera różne związki mineralne, które osadzają się na powierzchni. Wszystko to prowadzi do powstania kamienia. Do usuwania kamienia wodnego stosuje się środki o bardzo niskim pH, czyli zawierających kwasy. Pomiędzy kwasami, a kamieniem wodnym zachodzi reakcja chemiczna. W ten sposób nierozpuszczalne w wodzie węglany zostają rozpuszczone przez kwasy. Używając takich preparatów, trzeba być jednak ostrożnym, gdyż nie wszystkie powierzchnie są odporne na kwaśne środowisko. Może dojść do zmatowienia czyszczonej powierzchni i dlatego zawsze należy sprawdzić działanie produktu myjącego na małej powierzchni w mało widocznym miejscu.

Jak przygotować się do usunięcia kamienia wodnego ze ścian kabiny?

Przed przystąpieniem do czyszczenia ścian kabiny prysznicowej należy zapoznać się z opisem preparatu i dokładnie przeczytać informacje dotyczące sposobu użycia, które producent zamieścił na etykiecie. W sporadycznych przypadkach do preparatów tego typu dodawane są pełne instrukcje obsługi. Jednak w zdecydowanej większości przypadków to marketingowy chwyt, który ma na celu sprawić, by produkt wyglądał na bardziej profesjonalny, niż jest w rzeczywistości. Z drugiej strony im dokładniej producent wyjaśni sposób użycia i działanie swojego produktu, tym większa szansa, że użytkownik zastosuje go poprawnie, a tym samym uzyskać zadowalający efekt.

Drugą wartą rozwinięcia kwestią jest to, że kabiny prysznicowe, a w tym ich ścianki składają się z różnych materiałów, czyli też z różnych rodzajów szkła. To sprawia, że nie każdy preparat dedykowany ściankom kabiny będzie gwarantował skuteczność. Wręcz przeciwnie! Może się okazać, że użycie go wyrządzi więcej złego niż dobrego. Wprawdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że preparat usunie kamień ze ścianek, ale efektem ubocznym będzie ich stopniowe matowienie, co może doprowadzić do tego, że pod względem kolorystycznym przestaną się one komponować z kolorami kafli oraz urządzeń znajdujących się w łazience.

Postaw na profesjonalne środki czyszczące

Do pielęgnacji kabiny prysznicowej warto wykorzystywać środki przeznaczone specjalnie do tego celu. Używając odpowiednich środków czyszczących, przeznaczonych do pielęgnacji kabin prysznicowych zadbamy o to, aby nasza kabina zawsze była czysta i lśniąca. Zbyt silne preparaty mogą uszkodzić delikatne szkło, a zbyt słabe nie usuną kamienia i innych zanieczyszczeń. Dlatego tak istotną rzeczą jest umiejętne dobranie preparatów. Niesie to ze sobą bardzo wiele korzyści.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że nie uszkodzą powierzchni szkła. Dzięki temu wykonane z niego ścianki przez dłuższy czas zachowają swój estetyczny wygląd, co bezpośrednio przełoży się na ogólny efekt zadbanej łazienki. Następnie na szkle nie będą się pojawiać mikro-zarysowania powstałe podczas czyszczenia. To niezwykle ważne, ponieważ w dużym stopniu zmniejszają one przejrzystość szkła. Ponadto zarysowania to nic innego jak wyżłobienia, które są idealnym miejscem zaczepnym dla osadzającego się kamienia i zwoju drobnoustrojów. Zatem im mniej tego typu „ognisk zapalnych” pojawi się na ścianach kabiny prysznicowej, tym łatwiejsze będą do gruntownego wyczyszczenia jak i późniejszej pielęgnacji bieżącej.

Środek do pielęgnacji codziennej i do mocniejszych zabrudzeń

Oczywiście zabrudzenie jest pojęciem względnym i trudno w tym przypadku dokonać profesjonalnego stopniowania. Zazwyczaj określa się ich poziom poprzez krótkie oględziny ogólnego stanu kabiny. Te zabrudzenia, które uznamy za mocniejsze, można usunąć, używając koncentratu Clinex W3 Multi, który poradzi sobie z nawarstwionymi zanieczyszczeniami. Zdecydowanie warto posiadać taki preparat w swojej łazience. Natomiast do codziennej pielęgnacji znakomity okaże się Clinex W3 Active Shield, który jest bardzo skuteczny i bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. Zasługuje on na szczególną uwagę, gdyż zawiera w składzie polimery oraz ma właściwości hydrofilowe w odróżnieniu od większości produktów zabezpieczających, które mają właściwości hydrofobowe. To jego główna zaleta, która wyróżnia go spośród innych produktów tego typu.

Ściany kabiny prysznicowej, a działanie produktu

Produkty o właściwościach hydrofobowych powodują, że powierzchnia nimi pokryta odpycha wodę. Dzieje się tak dzięki odpowiedniemu kątowi zwilżania wody. Kąt zwilżania wody jest to kąt utworzony przez powierzchnię zwilżaną i płaszczyznę styczną do powierzchni cieczy. Im większy kąt zwilżenia, tym mocniej dana powierzchnia odpycha wodę, a ta w efekcie tworzy na powierzchni krople, które wysychając pozostawiają brzydkie ślady. W przypadku efektu hydrofilowego kąt zwilżania jest mały, dzięki czemu woda rozpływa się po powierzchni. Działanie powłok hydrofilowych polega na równomiernym rozkładzie cząsteczek wody. Cząsteczki wody rozpływając się, łączą ze sobą i tworzą warstwę, która szybko spływa i odparowuje, nie pozostawiając smug. Clinex W3 Active Shield powoduje również, że czyszczona powierzchnia jest błyszcząca. Efekt ponownego osadzania się brudu jest opóźniony, a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy, gdyż zawarte w nim polimery wypełniają mikrorysy.

Przejrzyj nasze pozostałe artykuły, aby poznać sposoby i produkty przeznaczone do usuwania zabrudzeń.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nasza strona internetowa używa pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu. Wykorzystujemy niezbędne pliki cookies w celu świadczenia usług dostosowania serwisu do potrzeb Użytkowników.