Jak wyczyścić fugi

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są przyczyny przebarwień na fugach
  • Jakie są skutki zabrudzonych fug
  • Który płyn do czyszczenia fug będzie najlepszym wyborem
  • W jaki sposób czyścić fugi – ręcznie czy mechanicznie

Przyczyny przebarwień na fugach

Odpowiedni płyn do czyszczenia fug, jak np. Clinex 4Dirt skutecznie usuwa zarówno brud, jak też przebarwienia. Jest on przeznaczony do czyszczenia wodoodpornych powierzchni z trudnych zabrudzeń. Na nie najlepszy stan fug wpływ mają m.in. bezpośredni kontakt z wodą, która nie jest systematycznie z nich usuwana. Ponadto może być to spowodowane używaniem zanieczyszczonych naczyń, brak regularnego czyszczenia, czy też nadmierne przesuszanie fug. To ostatnie zjawisko wywołane jest m.in. wysoką temperaturą, dużą chłonnością podłoża i przeciągiem.

Czyszczenie fug – dlaczego należy to robić regularnie?

Po pierwsze dla wizualnego efektu. Brudne fugi potrafią skutecznie pozbawić ściany i podłogi estetycznego wyglądu. Czyszczenie fug powinno być czynnością, którą powtarzamy za każdym razem przy myciu kafelków. W zabrudzonych fugach rozmnażają się bakterie, a wraz z upływem czasu pojawia się czarna pleśń. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególną uwagę należy zwrócić na fugi w pobliżu zlewozmywaków kuchennych, umywalek, pryszniców i wanny.

Preparat do czyszczenia fug do delikatnych powierzchni

Jedynie profesjonalny środek do czyszczenia fug gwarantuje skuteczność usunięcia wszelkich zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Cechuje się on unikalną formułą, opracowaną z uwzględnieniem szczególnie trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Do delikatnych powierzchni chromowanych, lakierowanych oraz akrylowych użyj preparatu Clinex W3 Active Bio. Posiada kwaśny odczyn i doskonale poradzi sobie z osadami, tj. resztki mydeł. Polecamy go do mycia płytek ceramicznych i glazury łazienkowej ze zwróceniem szczególnej uwagi na okolice umywalek, pryszniców i muszli klozetowej.

Płyn do czyszczenia fug i szczególnie trudnych zabrudzeń

Jak wyczyścić fugi, w których już przez dłuższy czas zalegają zabrudzenia? Uporczywy brud pojawia się przede wszystkim w kuchni. To w niej w fugach gromadzi się tłuszcz i osadzają się pozostałości po oleju. Na potrzeby pomieszczeń gastronomicznych powstał płyn do czyszczenia między innymi fug Clinex Fast Gast. Zapewnia wygodne stosowanie dzięki praktycznemu spryskiwaczowi i tym samym precyzyjnemu dozowaniu. Można nim czyścić wszelkie powierzchnie wodoodporne, a także blaty, okapy kuchenne, ściany oraz posadzki. Pozostawia w pomieszczeniu świeży zapach, co jest jego dodatkową zaletą.

Uniwersalny płyn do czyszczenia fug

Czyszczenie fug przebiega równocześnie z czyszczeniem powierzchni ścian i podłóg. Clinex proponuje uniwersalny płyn do czyszczenia fug Clinex 4Dirt. Przeznaczony jest do kafli, ale też betonowych nawierzchni, kamienia naturalnego i sztucznego oraz PCV. Rozpuszcza zanieczyszczenia i usuwa tłuste plamy. Sprawdzi się również przy wielowarstwowych powłokach brudu. Jego zaletą jest możliwość stosowania w myciu ręcznym, jak i maszynowym. To skoncentrowany płyn, który należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach od 50 do 500ml/10l. Dzięki swojemu wszechstronnemu działaniu nadaje się też do czyszczenia urządzeń sanitarnych i maszyn.

Czym czyścić fugi – praktyczne narzędzia i sprzęt sprzątający

Płyn do czyszczenia fug to podstawowe wyposażenie każdego zestawu, który umożliwia usunięcie uporczywych zabrudzeń. Najwygodniejsze w użyciu są spraye, dzięki którym mamy możliwość dozowania środka czyszczącego. Nanosimy go bezpośrednio na fugę i pozostawiamy na kilka minut. Następnie należy spłukać środek wraz z zabrudzeniami wodą. W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń potrzebna będzie też wąska szczoteczka. Czyszczenie fug nie może przebiegać jednak z wykorzystaniem narzędzi z twardym włosiem. Wybieramy więc miękkie włosie lub też delikatne ściereczki.

Mechaniczne czyszczenie fug

W gastronomii i przemyśle mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, które trudno jest wyczyścić ręcznie. Do czyszczenia fug użyj zatem specjalnych maszyn czyszczących, mechanicznych szczotek lub myjek. Dobrze sprawdzają się specjalistyczne urządzenia z orbitalnym ruchem padów czyszczących lub szczotek. Wykorzystujemy do tego preparat do fug Clinex 4Dirt. Mechaniczne czyszczenie nie tylko przyśpiesza proces usuwania zabrudzeń, ale też dzięki większej sile pozwala pozbyć się zalegającego brudu. Dzięki temu pracujemy efektywniej i zdecydowanie skuteczniej. 

Regularne czyszczenie fug pozwala uniknąć rozwoju bakterii i pleśni. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych środków o silnym działaniu przywracamy estetyczny wygląd nawet najbardziej zabrudzonym powierzchniom.

Podsumowanie

  • Przebarwienia na fugach pojawiają się na skutek nieusuwania z nich nadmiaru wody i kontaktu z brudnymi narzędziami i naczyniami
  • Zalegające zabrudzenia to siedlisko bakterii i pleśni. Ma ona niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. To również nieodpowiednie warunki dla przechowywania żywności
  • Do usuwania zabrudzeń z fug używamy profesjonalnych środków czystości, jak Clinex W3 Active BioClinex 4Dirt czy Clinex Fast Gast
  • Trudniejsze zabrudzenia z dużych powierzchni usuwamy mechaniczną metodą czyszczenia powierzchni. Przyśpiesza to proces sprzątania
  • Do ręcznego czyszczenia używamy szczoteczek z miękkim włosiem lub ściereczek wykonanych np. z mikrofibry

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nasza strona internetowa używa pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu. Wykorzystujemy niezbędne pliki cookies w celu świadczenia usług dostosowania serwisu do potrzeb Użytkowników.