Sprawdź jak samodzielnie udrożnić kanalizację!

Zatkany odpływ. Dlaczego dochodzi do zatorów w kuchennym zlewie?

Zależnie od pomieszczenia, powody zatkania rur są różne. Zatory kuchenne powstają głównie z powodu odkładających się resztek jedzenia i tłuszczu. Uznaje się je za najcięższe do usunięcia. Tłuszcz osadza się na ściankach rur, gdy dochodzi do spadku ciśnienia wody. Dlatego też często występuje na długim poziomie kanalizacji. Czyszczenie rur PCV w odpływach kuchenny wymaga więc regularności. Szczególnie kiedy mamy dużą odległość zlewu od kanalizacji, co często występuje np. w blokach mieszkalnych. Zaniedbanie tej czynności może spowodować zator trudny do usunięcia. Wówczas drogeryjny płyn do udrażniania rur może nie wystarczyć. Zatkany odpływ nie jest więc błahym problemem.

Jak powstają zatory łazienkowe?

W łazience mamy do czynienia z zupełnie innym rodzajem zabrudzeń. W umywalkach, wannach czy brodzikach prysznicowych częściej dochodzi do zatkania odpływu. Przyczyną problemu są najczęściej gromadzące się w odpływie włosy. Pierwszym objawem zatykających się rur jest charakterystyczne bulgotanie przy odpływie. Już wtedy warto zastosować skuteczny udrażniacz do rur, który rozłoży złogi i udrożni odpływ.

Mechaniczne udrażnianie rur

Bardzo popularnym narzędziem do udrażniania jest tzw. sprężynka do przepychania rur. Urządzenie to ma bardzo prostą konstrukcję. Składa się bowiem z odpowiednio zwiniętego, stalowego drutu i ostrej końcówki. Spirala zakończona jest specjalną rączką (korbą), która pomaga w swobodnym manewrowaniu narzędziem. W przypadku zapchania rur np. włosami spirala może pomóc udrożnić odpływ i usunąć przeszkodę. Niestety w zatorach kuchennych już jest raczej mało praktyczna. Ponadto jej użycie wymaga usunięcia syfonu w celu przedostania się spirali do rury. Wykorzystanie chemicznych udrażniaczy jest znacznie prostsze i w przypadku zatorów z tłuszczu czy mydła, również skuteczniejsze.

Jaki udrażniacz zastosować w kuchni, a jaki w łazience?

Środek do udrażniania rur powinien być szybki i skuteczny. Ponieważ w kuchni mamy zupełnie inny rodzaj zatoru niż w łazience, warto dobrać metodę czyszczenia adekwatnie do problemu. W sieci znajdziemy wiele poradników jak przygotować domowy środek do czyszczenia rur. Niestety taki preparat może pomóc jedynie przy niewielkim zabrudzeniu. Szczególnie trudno będzie oczyścić domowym środkiem rury w łazience, gdzie znajdują się również fragmenty mydła. Takie zatory należy potraktować odpowiednio silnym środkiem, takim jak Clinex Drill. To skuteczny preparat do udrażniania rur kanalizacyjnych, który poradzi sobie zarówno z zatorem kuchennym, jak i łazienkowym.

Jak działa środek do czyszczenia rur Clinex Drill?

Jego zastosowanie jest niezwykle łatwe i co najważniejsze bezpieczne dla kanalizacji. Clinex Drill dostępny jest jako gotowy preparat do bezpośredniego użycia. Wystarczy wlać do zatkanego odpływu od 200 do 500 ml płynu i pozostawić go na 15 do 30 minut. W tym czasie składniki aktywne produktu rozpuszczą wszelkie stałe i organiczne zanieczyszczenia, udrażniając tym samym kanalizację. Po upływie ustalonego czasu wystarczy obficie spłukać odpływ ciepłą wodą. Clinex Drill działa szybko rozpuszczając również tłuszcz, watę, resztki kuchenne czy papier. Z uwagi na żelową konsystencję skutecznie osadza się na ściankach rur, likwidując wszelkie zatory zarówno kuchenne, jak i łazienkowe.

Zatkany odpływ w toalecie

Najwięcej problemów sprawiają nam odpływy w zlewach, umywalkach czy wannach. Niestety zapominamy o toaletach, które również potrzebują regularnego czyszczenia. Srodki chemiczne do przepychania toalet to nie tylko skuteczny sposób na udrożnienie kanalizacji. To także metoda na ustrzeżenie się zatorów w sedesie. Pozwalają bowiem oczyścić ścianki rur kanalizacyjnych i nie dopuszczają do osadzania się na nich resztek.

Na koniec pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też pamiętaj o tym, by regularnie stosować preparat do udrażniania rur, nie doprowadzając do zatorów. Raz czasem odkręć i przeczyść syfon, sprawdzając przy okazji drożność rur odpływowych. Jeśli masz twardą wodę, stosuj regularnie odkamieniacz do rur, który pomoże uchronić Twoją instalację przed powstaniem osadu wapiennego. Jak odkamienic rury od wody? Tutaj niezbędne są środki chemiczne, które skutecznie usuną osad i nie uszkodzą rur. Warto jednak zapobiegać powstawaniu kamienia, właśnie poprzez stosowanie środków odkamieniających.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nasza strona internetowa używa pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu. Wykorzystujemy niezbędne pliki cookies w celu świadczenia usług dostosowania serwisu do potrzeb Użytkowników.