9 obszarów dezynfekcji w przychodni zdrowia

Wysokie standardy utrzymania czystości w przychodni zdrowia

Nie podlega wątpliwości, że utrzymanie czystości w przychodni zdrowia musi spełniać znacznie wyższe standardy. Wiele z nich zatrudnia więc zewnętrzne firmy sprzątające, na których barkach spoczywa neutralizacja drobnoustrojów. W takich placówkach mamy do czynienia z różnorodnymi drobnoustrojami, które nierzadko powodują poważne choroby. Dlatego też odpowiednia strategia dezynfekcji oraz ogólnego zachowania czystości jest kluczowym aspektem, który wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo pacjentów i personelu.

Przychodnia zdrowia to miejsce, w którym znajdują się pomieszczenia różnego przeznaczenia. Od gabinetów zabiegowych, przez gabinety lekarskie, magazyny, poczekalnie czy toalety. W każdym z tych pomieszczeń należy przeprowadzać regularną i dokładną dezynfekcję. W utrzymywaniu czystości w służbie zdrowia mówi się o dwóch rodzajach powierzchni:

  • krytyczne,
  • i niekrytyczne.

W teorii kontakt niezranionej skóry z powierzchniami niekrytycznymi niesie ze sobą niewielkie ryzyko infekcji. Niemniej jednak na tego typu obszarach bardzo często również znajdują się liczne drobnoustroje mogące wywołać poważne choroby. Dzisiaj, kiedy walczymy z nowym wirusem, tego typu elementy wymagają równie wielkiej uwagi, jeśli chodzi o dezynfekcje, co wszelkie powierzchnie krytyczne.

Z jakimi obszarami pacjenci mają kontakt w przychodni zdrowia?

Odwiedzając przychodnię, dotykamy różnych powierzchni od drzwi, aż po blaty biurek w gabinetach lekarskich. Istnieje więc wiele elementów wymagających profesjonalnej dezynfekcji w przychodniach zdrowia. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • podłogi w poczekalni, gabinetach czy toaletach,
  • wszystkie powierzchnie wodoodporne w toaletach,
  • krzesła oraz stoliki w poczekalni,
  • blaty w gabinetach,
  • wszelkie powierzchnie wodoodporne (ściany, drzwi itp.),
  • łóżka i fotele diagnostyczne,
  • medyczne instrumenty diagnostyczne.

Wszelkie powierzchnie sprzętu medycznego oraz inne powierzchnie podatne na kontaminacje, należy regularnie myć i dezynfekować specjalnymi środkami biobójczymi. Firmy sprzątające przychodnie zdrowia powinny zaopatrzyć się w myjąco-dezynfekujące preparaty wysokiej skuteczności. Standardy czystości wskazują jednoznacznie, że stosowanie zwykłych detergentów (np. do mycia podłóg) podnosi ryzyko transmisji szkodliwych patogenów. Dlatego też zaleca się stosować profesjonalne preparaty myjąco-dezynfekujące takie jak Clinex DEZOFast koncentrat lub Clinex Barren. Oba produkty sprawdzą się jako środek do mycia i dezynfekcji powierzchni zmywalnych. Jednak w dobie pandemii koronawirusa, zdecydowanie lepszy okazuje się DEZOFast, który został przebadany również pod kątem skuteczności na tego typu wirusy.

Dlaczego warto zastąpić zwykły detergent profesjonalnym preparatem myjąco-dezynfekującym?

W przypadku przychodni zdrowia, mamy do czynienia bardzo często z wzajemną transmisją poprzez kontakt personelu z zakażonymi powierzchniami. Niestety równie często dochodzi do roznoszenia bakterii, wirusów i innych patogenów przy myciu różnych powierzchni z wykorzystaniem zwykłego detergentu. Jak wspomniane było na początku, w przychodni wyróżniamy powierzchnie krytyczne oraz niekrytyczne. Wychodząc z założenia, że powierzchnie niekrytyczne można czyścić wyłącznie wodą z detergentem, bardzo często doprowadza się do transmisji drobnoustrojów chorobotwórczych na inne powierzchnie. Dzieje się tak, gdyż zarazki przywierają do ścierek oraz mopów, a ich niewrażliwość na detergenty sprawia, że zostają swobodnie rozsiewane.

Dlatego również do mycia dużych powierzchni (np. dezynfekcja powierzchni płaskich, podłogi, blaty), zdecydowanie lepiej jest stosować preparaty dezynfekujące jak np. Clinex DEZOFast koncentrat. Skoncentrowana forma pozwala na przygotowanie w pełni skutecznego produktu dezynfekującego. Co więcej, Clinex DEZOFast działa również w obecności brudu, krwi czy białek. To sprawia, że jest środkiem wprost stworzonym do mycia i dezynfekcji takich obiektów jak przychodnie zdrowia. Środek ten przebadano w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pod kątem skuteczności. Konkurował w testach z popularnych w dezynfekcji alkoholem etylowym 61%. Okazuje się, że Clinex DEZOFast jest 6,8 razy skuteczniejszy w działaniu, a dodatkowo również bardziej bezpieczny dla czyszczonych powierzchni nieodpornych na alkohole.

Do innych powierzchni także warto stosować Clinex DEZOFast. Preparat jest również dostępny w litrowym pojemniku zawierający gotowy do użytku produkt. Marka Clinex ma w swojej ofercie również inne środki dezynfekujące, które pomogą zachować należytą czystość i higienę w placówkach zdrowia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nasza strona internetowa używa pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu. Wykorzystujemy niezbędne pliki cookies w celu świadczenia usług dostosowania serwisu do potrzeb Użytkowników.