- Blog Clinex - środki czystości
- 0 polubień
- 332 odwiedzin
- 0 komentarzy
Polimeryzacja definicja chemiczna – czyli co to jest polimeryzacja?
Polimeryzacja podłóg to specjalny proces nakładania powłok polimerowych na powierzchnie. Jeśli chodzi o chemiczny punkt widzenia, polimeryzacja jest reakcją łączenia się małych cząsteczek, które nazywamy monomerami w większe cząsteczki – polimery. Co to jest polimer? To substancja chemiczna o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Polimery syntetyczne wykorzystuje się m.in. w farbach, lakierach, olejach przemysłowych czy klejach. Polimery naturalne zaś są jednym z podstawowych budulców organizmów żywych. W przypadku polimeryzacji kluczową rolę odgrywa temperatura. Określa ją specjalne pojęcie MFFT, które jest skrótem z ang. Minumum Film Formation Temperature. Im MFFT jest wyższy, tym twardsza będzie powłoka polimerowa.
Powłoki polimerowe i ich zalety
W budynkach o intensywnej eksploatacji powierzchnie zabezpieczane są powłokami polimerowymi. Czynność tę nazywamy polimeryzacją. Po nałożeniu odpowiednich preparatów uzyskujemy efekt lustrzanego połysku, co przekłada się na estetyczny wygląd powierzchni. To, co jednak jest najważniejsze, to skuteczne zabezpieczenie posadzki, powstaje powłoka trwała i odporna na zabrudzenia. Dodatkową zaletą preparatów polimerowych są ich antypoślizgowe właściwości, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz zmniejsza ryzyko poślizgnięcia i ewentualnych wypadków. Warto również podkreślić, że w ten sposób zabezpieczona powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu czystości, a podczas czyszczenia i użytkowania w pierwszej kolejności ścierany jest polimer, a więc wszelkie zarysowania dotykają nie podłogę, a polimerową powłokę.
W celu zapewnienia kompleksowej polimerowej pielęgnacji powierzchni powstała seria preparatów Clinex Dispersion, w skład której wchodzą:
- Clinex Dispersion STRIPPER przeznaczony do usuwania powłok polimerowych, o dużej sile czyszczącej, doskonale sprawdzający się przy wodoodpornych i wrażliwych na zasady powierzchni
- Clinex Dispersion CARE przeznaczony do codziennego mycia powierzchni polimerowych, skutecznie usuwający zabrudzenia
- Preparat Clinex Dispersion SOFT – uniwersalny błyszczący preparat na bazie polimerów do zabezpieczenie posadzki przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz zarysowaniami
- Clinex Dispersion HARD, czyli twardy preparat ochronny na bazie polimerów – akrylowego i poliuretanowego
W celu uzyskania pożądanego efektu należy stosować preparaty w odpowiedniej kolejności ze zwróceniem szczególnej uwagi na zalecenia producenta dotyczące ich użytkowania.
Czy warto korzystać z zabiegu polimeryzacji posadzki i podłóg?
Polimeryzacja posadzek, czy jak kto woli polimeryzacja podłóg, jest pojęciem, które doskonale znają wszystkie firmy świadczące usługi porządkowe. Nie podlega wątpliwości, że posadzki polimerowe są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Pokrywające je powłoka pięknie nabłyszcza oraz skutecznie chroni powierzchnie przed zniszczeniem. Wciąż jednak niewielu przekonuje się do tego zabiegu. Tymczasem jest to najlepsza inwestycja pozwalająca zabezpieczyć podłogę i przedłużyć jej nienaganny wygląd. Dzięki nałożeniu twardych powłok polimerowych podnosimy również walory wizualne powierzchni. W hotelach czy restauracjach to kluczowy aspekt. W takich obiektach podłoga staje się reprezentatywną częścią budynku, a jej nienaganny połysk świadczy o świetnej higienie danego punktu.
5 kroków do zabezpieczenia powierzchni polimerami
Etap1 – stripowanie
Zanim rozpocznie się właściwa polimeryzacja, podłoże, które ma pokrywać polimer, należy dokładnie oczyścić. Zanieczyszczeniami dla polimeru są wszelkie stare pokrycia. Mogą to być wytarte i spękane powłoki polimerowe albo ubytki w posadzce. Powłoka polimerowa wymaga, aby podłoże było jak najbardziej zbliżone do ideału. Zapewni to dokładne przyleganie powłoki do podłoża i jego zabezpieczenie. Pierwszy i zarazem najważniejszy proces oczyszczania i przygotowywania podłoże to stripowanie.
Polega on na usunięciu starych warstw polimerów. Przed rozpoczęciem tej czynności należy posadzki dokładnie oc29zyścić – zamieść bądź odkurzyć. Do gruntownego czyszczenia używamy Clinex Dispersion Stripper, który wykazuje się dużą skutecznością nawet przy powłokach nawarstwionych w wyniku długotrwałej pielęgnacji. Po wstrząśnięciu pojemnika, rozcieńczamy preparat z wodą w proporcjach 1:4, nierozcieńczony środek stosujemy na powłokach polimerowych. Rozprowadzamy roztwór i pozostawiamy na ok. 10-15 minut, pilnując, aby powierzchnia nie wyschła i była cały czas mokra. Czyścimy powierzchnię z wykorzystaniem szorowarki jednotarczowej z twardym padem.
Etap2 – neutralizacja
Chcąc, aby powłoka polimerowa właściwie trzymała się powierzchni podłoża, na które chcemy ją zaaplikować, należy je przygotować do jej nałożenia. Na powierzchni mogą się odłożyć substancje o mniejszym lub większym Ph, co jest niepożądane. Mimo że mogą być one niezauważalne dla oka, są w stanie proces polimeryzacji zakłócić, albo uczynić całkowicie nieefektywnym. Czystą wodą neutralizujemy powierzchnie, wykorzystując odkurzacz sucho-mokro. Czynność tę należy powtórzyć kilka razy, aby uzyskać neutralne pH. Kiedy już uzyskamy neutralne Ph podłoża, dokładnie je osuszamy.
Etap 3 – osuszanie posadzki
Sam proces suszenie może być dość długotrwały, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Jednakże wtedy wyjdzie na jaw dokładność neutralizacji powierzchni. Kiedy już powierzchnia wyschnie, co może trwać od 1,5 do 3 godzin w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, możemy przejść dopiero do kolejnego etapu, jakim jest nałożenie warstwy polimerowej.
Etap 4 – nakładanie warstw polimerowych na posadzki
Potrzebować będziesz preparatu Clinex Dispersion HARD. Przed jego zastosowaniem należy wykonać próbę przyczepności na fragmencie powierzchni. To środek, który tworzyw powłokę zabezpieczającą o dodatkowych właściwościach antypoślizgowych. Wstrząsamy pojemnik i nakładamy go z wykorzystaniem mopa bądź też miękkiej szmatki. Czynność powtarzamy 2-3 razy, jednak dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej, co może trwać ok. 40 minut lub dłużej, a następnie pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia na przynajmniej 1,5 godziny. Trwałość w ten sposób zabezpieczonej powierzchni szacuje się na 6-12 miesięcy. Chcąc wydłużyć ten czas, można po upływie 12 godzin wypolerować posadzkę. Alternatywą dla Clinex Dispersion HARD jest Clinex Dispersion SOFT, który można stosować na powierzchnie tj.: winyl, płytki, lastriko, beton, pokrycia podłogowe, tarkiet i PCV.
Etap 5 – regularne mycie powierzchni
Konserwacja wszelkich powłok polimerowych jest bardzo ważna. Chcąc utrzymać przez długi czas właściwości powierzchni zabezpieczonych polimerami, należy odpowiednio troszczyć się o ich czystość. W tym celu polecamy do codziennego mycia preparat Clinex Dispersion Care. Jest całkowicie neutralny i niskopieniący. Rozcieńczamy go w ilości 20-50 ml na 10 l wody i myjemy ręcznie.
Dzięki powłoce polimerowej zostaje znacznie wydłużona żywotność posadzki, która dodatkowo zyskuje antypoślizgowe właściwości i estetyczny połysk. Co więcej, taką powierzchnię łatwiej jest utrzymać w należytej czystości.
Zanieczyszczenie różnego rodzaju i pochodzenia zwyczajnie napotykają barierę przed możliwością wniknięcia w głąb podłoża. Niektóre z podłoży bez powłoki polimerowej mogłyby negatywnie reagować na niektóre czynniki i przyspieszać ich degradację.
Jak trwała jest powłoka polimerowa?
Powłoka polimerowa może osiągnąć trwałość nawet kilku lat. Wiele zależy od intensywności jej użytkowania i regularności pielęgnacji. Na posadzkach obiektów wielkopowierzchniowych nie ulega degradacji wraz z wahaniami temperatury w nich panującej. Z tego względu codzienne czyszczenie maszynowe na mokro jest w stanie zachować ją dostatecznie czystą i funkcjonalną. Dobierając odpowiednie preparaty do czyszczenia, przyczynimy się także do przedłużenia jej trwałości.
Komentarze (0)