W poniższym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania czynności mających na celu utrzymanie czystości. Naszym celem nie jest wytykanie błędów lecz wskazanie właściwych rozwiązań. Wdrożenie uzgodnionych rozwiązań jest kluczowe i decyduje o poprawności funkcjonowania systemu utrzymania czystości i higieny. Dlatego należy przyłożyć dużą wagę do edukacji Państwa personelu w zakresie poprawnego funkcjonowania całego systemu oraz jego poszczególnych elementów. Poziom wiedzy osób odpowiedzialnych za utrzymanie higieny powinien być stale podnoszony i uaktualniany w miarę wprowadzania nowych technologii.
Często zdarza się że pracownicy liniowi nie posiadają wiedzy z zakresu skuteczności usuwania zabrudzeń przy stosowaniu profesjonalnych preparatów o odczynie kwaśnym lub zasadowym. Nieprawidłowe stosowanie preparatów chemicznych, nie zwracanie uwagi na odczyn pH oraz nie odpowiednie dozowanie skutkuje niską jakością wykonywanych usług lub nawet zniszczeniem powierzchni. Najczęściej preparaty nie są dozowane za pomocą dozowników w myśl zaleceń producenta, lecz na tzw. „oko". Uważa się przy tym, że im więcej środka chemicznego użyjemy tym lepiej usuniemy występujące zabrudzenia. Efektem tych działań są pojawiające się smugi na czyszczonej powierzchni i zwiększona lepkość mytych powierzchni czego następstwem jest szybkie ich zabrudzenie.
Pomimo posiadania na obiektach zestawów serwisowych wyposażonych w system dwu-wiaderkowy do wykonywania prac serwisowych najczęściej używane jest tylko jedno wiaderko nie wiadomo dlaczego ale najczęściej jest to wiaderko czerwone, drugie jest bowiem przeznaczone wg. pracowników firm sprzątających do transportu... wszystkiego od ścierek, butelek, worków na śmieci, materiałów higienicznych, elementów ubioru aż do kanapek włącznie. Prawidłowe wykorzystanie obu wiaderek (stosowania techniki płukania mopa i pobierania roztworu myjącego) zapobiega szybkiemu zabrudzeniu roztworu roboczego, a co za tym idzie zapobiega przenoszeniu zabrudzeń z jednego miejsca w drugie. Podczas stosowania technik mopowania należy również pamiętać o częstej wymianie wody w wiaderku przeznaczonym do płukania.
Stosowanie zaś mokrych technologii do mycia powierzchni ponad podłogowych skutkuje jedynie zwiększeniem czasu poświęconego na sprzątanie, po umyciu jesteśmy zmuszeni do wytarcia powierzchni na sucho. Również naniesiony w przesadnym stopniu roztwór i nieosuszona powierzchnia prowadzi jedynie do powstawania coraz to trudniejszych do usunięcia nawarstwień. Graniczące często z przesadą stosowanie preparatów myjąco pielęgnujących na powierzchniach ponad podłogowych zwłaszcza na elementach drewnach (biurka, stoły) oraz metalowych często prowadzi do niezamierzonego odłożenia na powierzchniach konserwowanych warstw preparatu. Efekty takich działań szybko widoczne będą „gołym okiem". System mycia tych powierzchni powinien być oparty przede wszystkim na zastosowaniu preparatu do mycia bieżącego oraz okresowym lub w miarę potrzeb zastosowaniu preparatu konserwującego. Stosowane są również mokre technologie mycia i czyszczenia powierzchni ponad podłogowych ale stosowane są one głównie zakładach produkcyjnych. Często osoby wykonujące prace serwisowe zapominają również o wykonaniu zabiegu usuwania zanieczyszczeń sypkich z powierzchni podłogowych (kurz, piasek). Ominięcie tego etapu skutkuje, pojawieniem się coraz większej ilości nieusuwalnych rys, a co za tym idzie przedwczesnym zniszczeniem powierzchni. Czynność usuwania zanieczyszczeń sypkich wykonany przy pomocy zamiatarki, automatu zamiatająco-czyszczącego, odkurzacza lub specjalnego mopa akrylowego nie tylko usunie zabrudzenia stałe ale również zapobiegnie osadzaniu się kurzu na powierzchniach ponad podłogowych.
Równie często zapomina się również o wcześniejszym dokładnym odkurzeniu wykładzin dywanowych bezpośrednio przed samym zabiegiem prania. Zabieg ten ma na celu ułatwienie procesu prania oraz usunięcie substancji barwiących. A co najważniejsze usuniecie zabrudzeń wewnątrz włókien. Nie wykonanie tej czynności nie tylko nie usunie zanieczyszczań, ale jeszcze mocniej utwierdzą je w podłożu. Kolejnym często spotykanym błędem jest unikanie w technologii prania ekstrakcyjnego wcześniejszego natrysku preparatem czyszczącym, przyczyną tego stanu rzeczy jest zapominanie lub nie posiadanie wiedzy o zasadzie działania środków chemicznych w których oprócz stężenia, pracy mechanicznej potrzebny jest również czas działania. Brak zachowania procesu technologicznego wcześniejszego w skład którego wchodzi m.in. wstępny natrysk spowoduje, że działanie preparatu piorącego będzie mniej skuteczne, a efekt prania jest najczęściej niedostateczny. Podczas serwisowania obiektu w którym większość podłóg pokrytych jest wykładziną dywanową należy pamiętać o bieżącym usuwaniu plam lub innych mniejszych zabrudzeń. Powstałe zanieczyszczenia powinny być usuwane natychmiast po pojawieniu się, zapobiegniemy w ten sposób podbarwieniu włókien wykładziny. Samo usuwanie plam powinno być przeprowadzone metodą tamponowania z jednoczesnym płukaniem miejsca użycia odplamiacza i odessaniu zanieczyszczeń.
Ten krótki dekalog błędów ukazuje, że przed nami jeszcze daleka droga do profesjonalizmu w obszarze usług utrzymania czystości.
Rozwiązaniem tego problemu powinno być zdobywanie wiedzy technicznej (szkolenia, czytanie kart produktów i instrukcji obsługi) oraz założenie, „że wszystkiego jeszcze nie wiem" i dlatego nie powinienem ustawać w procesie doskonalenia własnych umiejętności.